درباره من

آکسیون, تصویری

مراسم اول ماه مه (دوسلدورف) و جلب همبستگی طبقاتی برای کارگران ایران

در روز اول ماه مه ۲۰۲۱ در شهر دوسلدروف، علیرغم شرایط کرونایی، تظاهراتی از سوی جمعی از اتحادیه‌های کارگری و گروه‌های سیاسی چپ برگزار شد که در این تجمع اعلامیه‌هایی در میان تجمع‌کنندگان توزیع شد که تمرکزش بر شرح شرایط سرکوب علیه جنبش کارگری ایران، کشتار آبان‌ماه ۹۸ و نقش دولت آلمان در تقویت سرمایه‌داری استبدادی حاکم بود. در نهایت بر ضرورت عاجل همبستگی بین‌المللی طبقه کارگر آلمان طبقه با مبارزات کارگران ایران تأکید شد (متن فارسی و آلمانی بیانیه در پیوست).

اول ماه مه را از جشن مناسبتی به همبستگی طبقاتی تبدیل کنید!

کارگران آلمان، به همبستگی شما نیاز فوری داریم!

مبارزه طبقه کارگر همواره یک مبارزه جهانی بوده و یک مه روزی است که این مبارزه انترناسیونال را پاس می‌دارد. می‌خواهیم شما را با وضعیت کشوری آشنا کنیم که کارگرانش، از حق تشکل مستقل، اعتصاب، تجمع یا هرگونه اعتراض (حتی یک توئیت انتقادی) بی‌بهره‌اند و در ازای هر کدام از این‌ها عاقبت زندان در انتظارشان است. کشوری که دولت سرمایه‌داری آلمان و شرکت‌های آلمانی نه فقط کارگرانش را استثمار می‌کنند، بلکه از حکومت داعشی شیعه و عمیقاً ضد زن حاکم بر آن حمایت می‌کنند: جمهوری اسلامی ایران!

در سه سال گذشته جمهوری اسلامی دست به کشتارهای وسیع خیابانیِ کارگران مبارز و معترض به وضع موجود زد که در فقط یک موردِ اخیرش ۱۵۰۰ کشته، از جمله کودکان، برجای گذاشت.

همکاری سرمایه‌داری آلمان با جمهوری اسلامی، شرایط کشتار و سرکوب در ایران را تسهیل می‌کند. در بین کشورهای اروپایی، آلمان با فاصله‌ای زیاد مهم‌ترین شریک تجاری ایران است و دولت آلمان برای حفظ این موقعیت بر تمام قوانین ارتجاعی و قرون وسطایی این حکومت مُهر تأیید می‌زند. همراهی دولت‌های اروپایی با جمهوری اسلامی به جایی رسیده که این حکومت به راحتی در خاک اروپا دست به ترور مخالفان خود می‌زند. هم اکنون دادگاهی در بلژیک یک دیپلمات جمهوری اسلامی را به جرم «توطئۀ بمبگذاری» به ۲۰ سال حبس محکوم کرده. مشخص شده که این دیپلمات بمب را با هواپیمای مسافربری و با مجوز دیپلماتیک در خاک اروپا حمل کرده تا در یکی از نشست‌های اپوزیسیون منفجر کند. هیچ‌یک از ما مخالفان سیاسی جمهوری اسلامی از دست تهدیدهای رژیم در خاک آلمان در امان نیستیم. از سندیکاهای کارگری و نهادهای مدنی مترقی آلمان انتظار می‌رود که به دولت و احزاب فشار بیارند تا دولت به خاطر عقد قراردادهای تجاری به جمهوری اسلامی باج ندهد.

علاوه بر دولت آلمان، شرکت‌های تجاری آلمانی فعال در ایران هم برای حفظ سودهایشان منفرداً در این سرکوب‌ها منتفع و همدست هستند.

به عنوان مثال، شرکت آلمانی سرمایه‌گذاری «راکت اینترنت»، از سهامداران عمده تاکسی اینترنتی اسنپ در ایران و شریک تجاری یکی از نهادهای وابسته به خامنه‌ای (بنیاد مستضعفان) است که سوابق زیادی در:

سرکوب اعتصاب رانندگان اسنپ و اخراج نمایندگانشان

همکاری با حکومت برای تجسس اینترنتی از کاربران این اپلیکیشن

و همدستی برای اجرای آپارتاید جنسیتی و محروم‌کردن خدمت‌رسانی به زنانی که حجاب را رعایت نکنند

دارد.

پیش از این هم شرکت‌هایی مثل زیمنس تکنولوژی شنود و کنترل مخالفان را در اختیار جمهوری اسلامی قرار داده بودند.

چه می‌توانید بکنید؟

  • کمک کنید که نشان داده شود که سرمایه‌داری آلمان چطور علیه حقوق کارگران و اعتراضات دموکراتیک در ایران عمل می‌کنید.
  • نقش احزاب چپ رفرمیست آلمان در همدستی با جمهوری اسلامی انکارناپذیر است. کم کاری چپ‌های رادیکال اروپایی در نمایش همبستگی عملی با مردم ایران، باعث تقویت راست افراطی نه فقط در آلمان که در کشورهایی مانند ایران نیز شده است. بدون همبستگی طبقاتی جدی بین‌المللی هدایت جنبش کارگری و دیگر جنبش‌های اجتماعی ایران به سمت آلترناتیوهای مترقی سخت‌تر می‌شود و چپ‌های ایرانی در انزوا و تنهایی به شکست برمی‌خورند.
  • باید سندیکاهای کارگری و نهادهای مدنی مترقی را برای افشا و فشار به سرمایه‌داری آلمان بسیج کرد. اما در خیلی از موارد به دلیل بروکراتیزه شدن سندیکاهای کارگری آلمان، همبستگی فقط روی کاغذی می‌ماند و پایه‌ها درگیر نمی‌شوند. ما از تمام سازماندهندگان رادیکال کارگری می‌خواهیم که در اعتراضات خیابانی و با آکسیون‌های مستقل عملی هم همبستگی‌شان را نشان دهند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.