درباره من

شاخص, متفرقه

فراخوان ضدجنگ درباره جنگ اوکراین: نه پوتین، نه ناتو!

متن زیر ترجمه فارسی بیانیه‌ای است که به ابتکار شماری از سازمان‌های چپ و مترقی بین‌المللی برای اتحادعمل حول موضوع مقابله با جنگ اوکراین تهیه شده است. برای مطالعه متن انگلیسی، مشاهده سازمان‌ها و افراد امضاکننده و در صورت تمایل امضای این فراخوان، می‌توانید از این قسمت وارد بشوید.

جنگ اوکراین را متوقف کنید! یک فراخوان عمل

1) ما مخالف تهاجم روسیه به اوکراین و خواهان خروج فوری کلیه سربازان روسیه هستیم

این تهاجم به یک بحران انسانی انجامیده و جهان را یک گام دیگر به جنگی نزدیک کرده است که می‌تواند تبعات مهیبی برای تمام مردم و حیات روی کره زمین داشته باشد.

2) ما بدون حمایت سیاسی از دولت اوکراین از حق مردم اوکراین برای دفاع از خود پشتیبانی می‌کنیم

قدرت واقعی بالقوه در اوکراین، کارگران کشور هستند. ما از حق آنان برای حاکمیت ملی و مقاومت در برابر تهاجم دفاع می‌کنیم و در عین حال قویاً با هرگونه مداخله خارجی مخالفیم. ما همچنین از مبارزه آنان برای استقلال طبقاتی از سرمایه‌داری اوکراین و فاشیسم وطنی ضمن مبارزه با حمله رژیم روسیه حمایت می‌کنیم.

3) ما از سازماندهی شجاعانه مردم روسیه علیه جنگ علیرغم سرکوب فزاینده دولتی حمایت می‌کنیم

ما ضمن اعلام همبستگی خواهان آزادی تمامی زندانیان سیاسی رژیم روسیه هستیم.

4) ما مخالف توسعه ناتو، میلیتاریسم ایالات متحده و هرگونه مداخله امریکا یا ناتو هستیم

ما می‌دانیم که امپریالیسم امریکا و متحدانش هیچ نقش مترقی یا انسان‌دوستانه‌ای برای ایفا در عرصه جهانی ندارند. ناتو همواره ابزار تهاجم امپریالیستی بوده و است و می‌بایست منحل شود. جنگ‌ها و کشورگشایی‌های مرگبار از جمله در یمن و فلسطین باید همین حالا پایان پذیرند.

5) ما مخالف اعمال منطقه پرواز ممنوع بر فراز اوکراین هستیم

منطقه پرواز ممنوع به‌مثابه یک اقدام جنگی و تشدید خطرناک جنگ میان ابرقدرت‌های هسته‌ای خواهد بود.

6) ما با کلیه تحریم‌های امپریالیستی علیه روسیه و بلاروس مخالفیم و خواهان لغو بدهی خارجی اوکراین هستیم

تحریم‌ها به محرومیت کارگران می‌انجامند و نمی‌توانند به طور کارا و مؤثری مسئولان و مسببان را هدف قرار دهند. مردم روسیه و بلاروس متحمل بار این تحریم‌ها خواهند شد. تحریم نه بدیلی در برابر جنگ، که در واقع جنگ با ابزار دیگری است. مضاف بر این، بدهی خارجی اوکراین می‌بایست هر چه سریع‌تر لغو شود.

7) ما خواهان باز شدن مرزها و پناه دادن به تمامی پناهجویان فارغ از نژاد و مذهب و ملیت هستیم

میلیون‌ها اوکراینی در جستجوی کمک و آسایش گریخته‌اند. تمامی آن‌ها سزاوار یاری و پناه هستند. میلیون‌ها نفری که از جنگ‌ ارتجاعی در یمن گریخته‌اند، سوری‌های گریخته از سرکوب دولتی در کشور خود، پناهجویان امریکای مرکزی در مرز جنوبی ایالات متحده، همه و همه می‌بایست مورد حمایت و پناه قرار گیرند.

8) ما مخالف شووینیسم ملی و راست افراطی هستیم

این جنگ به تقویت راست افراطی هم در روسیه و هم اوکراین منجر شده و ضمناً در حال تغذیه گفتمان نژادپرستانه در اروپا و امریکا است. گفتمانی که حقوق مردم «متمدن» اروپایی را در تقابل با مردم «نامتمدن» قرار می‌دهد تا از این رهگذر نژادپرستی و تبعیض و سلطه امپریالیستی را توجیه کند. ما در مقابل حملات به روس‌تباران می‌ایستیم و در مقابل سمّ نژادپرستی و ناسیونالیسم، همبستگی و انترناسیونالیسم طبقه کارگر را قرار می‌دهیم.

9) ما مخالف نابودی محیط زیست به عنوان امری ذاتیِ جنگ هستیم

ارتش‌ها در میدان‌های جنگ مقادیر عظیمی گاز گلخانه‌ای تولید می‌کنند. ارتش ایالات متحده بزرگ‌ترین انتشاردهنده گازهای گلخانه‌ای در جهان است. از زمان آغاز «جنگ با تروریسم»، ارتش امریکا بیش از 1.2 میلیارد تن گاز گلخانه‌ای تولید کرده است. به علاوه جنگ در حوالی تأسیسات هسته‌ای در اوکراین می‌تواند در صورت نشت مواد رادیواکتیو تبعات فاجعه‌باری داشته باشد.

10) ما خواهان آنیم که منابع مصروف جنگ صرف رفع نیازهای انسانی شوند

این جنگ به نفع کارگران امریکا، روسیه، اوکراین و کل جهان نیست. میلیاردها دلاری که در این جنگ تلف می‌شود، می‌توانست صرف مقابله با اثرات تغییرات اقلیمی، رفع گرسنگی و بیماری در سراسر جهان و تضمین واکسیناسیون کل دنیا در برابر ویروس کووید19 شود.

فراخوان به عمل

ما چپ ضدسرمایه‌داری و ضدامپریالیست را به اتحادعمل حول این بندها فرامی‌خوانیم. ما مرزبندی خود را هم با «کمپیسم» (این برداشت که هر دولت متعارض با امپریالیسم امریکا خودبخود دولتی ضدامپریالیست یا «مترقی» است) و هم با سوسیال‌پاتریوتیسم (طیفی از چپ که با رویگردانی از انترناسیونالیسم سوسیالیستی و همبستگی کارگری به سوی حمایت از حکومت‌های خود چرخش می‌کنند) به عنوان دو خصلتی که در محافل سوسیال دمکرات و لیبرال ریشه دوانده‌اند اعلام می‌داریم.

بخش عمده چپ بین‌المللی و جنبش ضدجنگ امروز یکی از این دو موضع را اتخاذ می‌کنند. برخی موضع غیرانتقادی نسبت به تهاجم روسیه دارند و ضمن آنکه تقصیر کل وضعیت کنونی را به پای واشنگتن می‌نویسند، یا به پروپاگاندای روسیه تن می‌دهند و یا خصلت ارتجاعی رژیم روسیه را نادیده می‌انگارند. دیگران در عوض ضمن اتخاذ موضع پاسیفیستی، خواهان مذاکره و توقف جنگ از هر دو سو می‌شوند. ما معتقدیم که مردم اوکراین حق دارند مستقل از کنترل یا مداخله امریکا و ناتو، از خود دفاع کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.